Foto - Milan Pavýza 2020
Foto - Milan Pavýza 2020

...snaž se být tichý...

abys poznal tu chvíli, 

kdy vyrazit vpřed

a chvíli, kdy se skrýt,

buď tichý - třebas křič z plných plic,

ať neztratíš nit,

abys byl, kým máš zrovna být.

N.M.L


Lidský příběh tohoto žití:

Mé občanské jméno je Nami Maria Lada, narodila jsem se jako Nami Maria Halingten, českým imigrantům v kanadském Vancouveru.
Nami znamená v japonštině "mořská vlna" a toto jméno přišlo mému otci ve snu. Mé rané dětství bylo lemované oceánem a naplněno divokou silou hor a také kouzelných přírodních duchů, a taky draky a jednorožci. Země ani Nebe na mě od té doby nikdy nepřestali mluvit, a já jsem jim nikdy (až na pár komatických chvil :)) nepřestala naslouchat. 

TAM bylo povoleno být sama sebou a mluvit pravdu.

Nikoli pak v Čechách. Z pozice nadhledu - přišla tu přímá konfrontace s utrpením a traumaty, která tu v lidech zanechaly režimy a války. Abych si je důkladně prostudovala, zbytek svého dětství a dospívání jsem strávila v západočeském pohraničí, kde už mizely veškeré zbytky skutečného porozumění a mezilidských spojení, až na nějakou dobu zmizely úplně. Ve společnosti koní, přírody a umění má však člověk nakonec mnohem lepší pozici pozorovat svět a hlavně věnovat se světům vnitřím...


Navzdory různým náročným podmínkám jsem vždy měla, a stále mám ve své životě veliké štěstí na ty nejlepší učitele. Navíc jsem je nikdy nemusela hledat - to oni nacházeli mě. Jsem za ně velmi vděčná, a také za to, že měli trpělivost s mou tvrdohlavostí, ať už mě vedli ve výtvarném umění, filosofii, zpěvu, indologii, šamanismu a přírodním obřadnictví v rámci našich tradic, či prostě v přístupu k životu. Bylo a je jich mnoho a všichni jsou stále v mém srdci. Nikoli však jako guruové, ale jako jedinečné duše na cestě poznání. 


Mými hlavními dary jsou: 

zpěv - celistvá práce s hlasem, výtvarno, provádění přírodními obřady, práce s dětmi, práce s krajinou. 
Dle májského kalendáře jsem tentokrát Noj/Caban - Moudrost/Země, v treceně léčitele Jelena, s vibračním číslem 11, což se dá shrnout do něčeho jako "léčivé zemetřesení".  :)

Vítej v prostoru mé duše. 

S láskou a úctou 

Nami Maria Lada